2020. január 23., csütörtök

XX.Répafőző Fesztivál Miklósfán 2020.01.18. Mindenki Háza

Ki gondolta volna 2001-ben, amikor az első Répafőző Verseny gondolata megfogalmazódott, hogy a 20. alkalommal is ugyanolyan lelkesedéssel és izgalommal fogják várni a zsűri értékelését a nevezők és hogy ugyanolyan tolongás lesz a versenyzők kóstoltatási asztala elött, mint legelőször.
Senki nem gondolhatott akkor még arra, hogy 20 év múlva fiatal diákok és háziasszonyok viszik tovább a répás ételek készítésének hagyományát. És arra sem, hogy az ötletből hagyomány válik, mely összekovácsolja a répásokat és a "kányahozta" miklósfaiakat egyaránt.
Húsz év alatt az egyszerű kerekrépás levesektől eljutottunk egy GUINESS rekord répafőzésig, a történéseket és a recepteket megörökítő Répakönyvig, a határtalan fantáziával kigondolt répás ételek ötletéig és a Répadal megszületéséig.
Jó ez így, csak folytatódjon!
És az is jó, hogy már leírták, lefotózták amit lehetett és nekem csak kiegészítenem kell az eddigieket!
A Miklósfai Közművelődési és Városszépítő Egyesület, mint szervező honlapján ide kattintva mindenki tájékozódhat a Répafőző Fesztivál eseményeiről és nyerteseiről sok fotóval mellékelve.
A ZAOL portálján itt, a Kanizsaújság portálján pedig itt lehet elolvasni a híradásokat fotókkal illusztrálva.
De még így is van még mit közölni, melynek elsődleges célja az utókor emlékezetének megőrizni a történteket és a fotók nézegetése közben nosztalgiázni az ízekről és ötleteket meríteni jövőre.
A XX. Répafőző Fesztiválra nevezett versenyzők és étkek felsorolása következik:

Köteles Józsefné, Aranka az egyesület elnöke megnyitó beszédében az alábbiak szerint idézte fel a kezdeteket és mondott köszönetet az elődöknek és a mostani segítőknek egyaránt:

"Tisztelt Polgármester Úr, Képviselő Urak! Kedves Vendégeink!
Kerek évfordulót ünneplünk ma: a Közművelődési és Városszépítő Egyesület immár huszadik alkalommal szervezte meg a répafőző fesztivált, ezért engedjék meg, hogy röviden visszaemlékezzek a kezdetekre, és azokra, akik útjára indították ezt a programot.
2011. január 13-án volt az első – akkor még – „Miklósfai Répafőző Verseny”. A rendezvény megálmodói úgy gondolták, a figyelmet ráirányítják Miklósfa gasztronómiai büszkeségére: az utolérhetetlen ízű, savanyú répára és a belőle készített ételekre.
Karácsony József egyesületi tagtársunk felvetését teljes egyetértéssel fogadta az akkori vezetőség. Három embert szeretnék kiemelni a lelkes csapatból, akik a rendezvény főszervezői voltak: Czupi Gyula akkori egyesületi elnök, Dr. Kotnyek Istvánné elnökségi tag és Helyes Zsuzsanna, a Mindenki Háza vezetője.
Az első répafőző versenyre invitáló meghívóban a következő szerepelt, idézem:
A rendezvényre várunk minden érdeklődőt, „sógort, komát, jó barátot, barátnőt, szurkolót, szponzort” és persze mindenki mást is, aki szívesen megkóstolná a versengő ételeket.
Meg is lett az eredménye a nemes gondolatból született ötletnek. Jöttek a miklósfaiak helyi népviseletben, hozták az otthon főzött ételeiket, melyet közösen fogyasztottak el. A vacsorát hajnalig tartó bál és nótázás követte.
A vezetőség akkor megállapította, idézem:
„A répafőző versennyel lehet, hogy rátaláltunk az egyik olyan programjára a városrésznek, mely évente megismétlődve megmozgatja a Miklósfán élőket és másokat is vonz a környékünkről.”
Az iménti idézetek és az emlékek felelevenítésében egyesületünk havonta megjelenő „Hírlevelei” nyújtottak segítséget, ezek Czupi Gyulának köszönhetően a Halis István Városi Könyvtár honlapján ma is elérhetők.
Ennyit a kezdetekről…

Egy biztos: az eltelt húsz év alatt sem kopott el a lelkesedés, mellyel évről évre megrendezzük a gasztronómiai programot. Két évtized alatt sok minden történt, változott is a rendezvény… A szándékunk és az akaratunk viszont 2011-től nem változott: életben tartani a hagyományt, amelyet miklósfai répás felmenőink hagytak ránk.
Köszönet és hála jár minden szervezőnek, résztvevőnek, érdeklődőnek, versenyzőnek, és mindenkinek, aki bármit is tett azért, hogy „répás” múltunk nem merült a feledés homályába. Kérem Önöket, emlékezzünk közösen elődeinkre, akik keményen megdolgoztak a „répás” jelzőért.
Néhány név a régiek közül, akik híres répatermesztők és savanyítók voltak és árulták terméküket a kanizsai piacon is: Torma Kati néni, Zsandár Mariska néni, Elnök Mariska néni. Zárójelesen szeretném megjegyezni: a természetes úton, kovászolási eljárással savanyított répának akkora sikere volt a piacon, hogy amíg a miklósfaiak el nem adták árujukat, addig a többi répaárus –sportnyelven szólva - „labdába sem rúghatott”!
A mai nagybani termelők és savanyítók, akik szintén árulják terméküket: Drávecné Rozika, Szemlics Mariska, és a múlt évig főszponzorunk Vadkert Tóth Jánosné Mariann.  
Itt Miklósfán még mindig kultusza van a répának, ami abból is megállapítható, hogy aki kertet művel, annak biztosan van kerekrépája is.
Kérem önöket, benneteket, legyünk „répás” múltunkra büszkék és tartsuk életben továbbra is ezt a hagyományt!   
Végül engedjék meg, hogy Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzatának megköszönjem, hogy a kezdetektől anyagilag és erkölcsileg is támogatja rendezvényünket.
Jó szórakozást, a répa kóstolgatásához pedig jó étvágyat kívánok!"

De legyen itt is megörökítve a díjazottak felsorolása:

Hagyományos “egytál” répaétel kategóriában:
1. Horváth Imréné és Pál Dorka – disznótoros, paradicsomos répa
2. MI-FITT Nők – tárkonyos, tejfölös répa
3. Kertbarát Kör – csülkös, húsos, babos répa

Répából készült ételkülönlegességek kategóriában:
1. Panka és nagyi – miklósfai útravaló
2. Szepetneki “Hadd főzzek ma magamnak” 2 – rakott, baconos kerekrépa
3. Ízbombázók – ízes húsgombóc bab és Waldorf-salátával

Répás rétes és répás édességek kategóriában:
1. Imrei György – répás krémes
2. Horváth Imréné és Pál Dorka – répás, diós és mákos csavart
3. Szepetneki “Hadd főzzek ma magamnak” 4 – vaníliás kerékrépás kosárka karamellel

A bírák idén kiosztottak két különdíjat is. A zsűri különdíját Imrei Zsuzsanna zsebelhette be tejfölös, tárkonyos répalevesével, a 20. alkalommal megrendezett esemény jubileumi különdíját pedig a Mindenki Háza csapata vihetett haza hagyományos paradicsomos, babos, húsos répájával. A közönség szerint a legfinomabb étel a BLG Répások paradicsomos, babos répalevese volt.


Végül néhány fotóval idézzük fel a vidám pillanatokat:

A XX. Miklósfai Répafesztivál főszereplője továbbra is a kerekrépa, vagy tarlórépa.

Az állandó segítők és a hagyományos répaleves alkotói.

A Répafőző Fesztivál zsűrije.

Balogh László polgármester köszöntője a Répafőző Fesztivál megnyitóján.

Kötelesné Aranka elnök megköszöni a zsűri és a nevezők munkáját.

A XX. Répafőző Fesztivál díjazottjai.

Közös fotó az "Ízbombázókkal".

Répás ételek kóstoltatása a közönséggel.


Valamennyi saját fotóm ide kattintva a képgalériából megtekinthető.

2020. január 15., szerda

A Miklósfai Kertbarát Kör közgyűlésén 2020.01.03. Mindenki Háza

Közgyűlési jegyzőkönyv

Készült a Miklósfai Kertbarát Kör éves közgyűlésén 2020.01.03. Miklósfa Mindenki Háza

A 17 órai kezdettel meghirdetett közgyűlésen Németh József köszöntötte a megjelenteket, majd Milávecz László titkárt javasolta a levezető elnök feladatra.
Javaslatát a közgyűlés kézfeltartással egyhangúan elfogadta.
Ezután a megválasztott levezető elnök a jelenléti ív alapján közli a közgyűléssel, hogy a megjelent 41 fő taggal a közgyűlés határozatképes.
Ezután előterjeszti javaslatát a jkv. vezetőjének Imrei Ferencet, hitelesítőknek pedig Höbe Istvánt és Németh Sándort javasolja. Szavazásra teszi fel javaslatát, melyet a közgyűlés egyhangúan megszavaz.
Ezután ismerteti a kiküldött meghívóban szereplő napirendi pontokat:
1.      Beszámoló a Kertbarát Kör 2019. évi eseményiről (Németh József).
2.      Pénzügyi beszámoló az elmúlt év gazdálkodásáról (Koncz Tivadar).
3.      A 2020. évi programterv ismertetés (Németh József).
4.      Beszélgetés az elmúlt évi szőlő termesztési tapasztalatokról (Kalamász Gyögy, Németh József).
5.      Egyebek
A napirendi pontokat a közgyűlés kézfeltartással egyhangúan megszavazta.
1.      Beszámoló az elmúlt évről:
Németh József kör elnök ismerteti és értékeli az elmúlt évi programokat és a megmérettetések eredményeit.
01.12. Disznóvágás, felajánlók: Karádi Ferenc és Németh Sándor. Reggeli, ebéd, vacsorával közel 70 fő részvételével.
01.19. Répafőzőn nevezés Sajni István és Tóth Imre főztjével.
01.25. Közgyűlés 49 fő részvételével. Tagdíj emelése 4000Ft/főre.
02.02. Nótaest szervezése az egyházközséggel közösen. Bor adományozók: Gárdonyi József, Koncz Tivadar, Kalamász György, Milávcz László, Czinki Ferenc, Ábrahám János, Horváth József, Németh József. 220 fő részvételével eredményes bevétellel.
02.15. Molnár Ferenc becsehelyi borász előadása és borkóstolója 50 fő részvételével, jó hangulatban.
02.23. bormustra 15 gazda 29 bormintájának nevezésével. Zsűri: Nink Károly és Németh Géza.
03.02. 20 gazda 49 párlatmintájával. A zsűri tagjai: Lenkeiné Pásti Katalin, Gazdag Attila, Völgyi Zoltán, Tóth István. Minősítés eredményei: 15 arany, 15 ezüst, 8 bronz és 11 oklevél.
A falu legjobb pálinkája:       Erdős Attila cseresznye párlata
A vidék legjobb párlata:        Kovács Károly noah párlata
Szakmai különdíj:     Gárdonyi József vilmoskörte párlata
Jó hangulat a vaddisznópörköltes vacsora utáni kóstolgatás közben.
03.08. Borkóstoló a Kovács-Harmat Pince bemutatkozásával. 50 fő kóstolgatta a kiváló villányi borokat.
Borverseny 27 helybeli és 8 vidéki gazda 76 bormintájának nevezésével. 47 fehér, 10 rozé, 1 siller és 18 vörösbor került a „Da bibere” borlovagrendi zsűri elé bírálatra.
Eredmények: 12 arany, 35 ezüst, 25 bronz és 4 oklevél minősítés született.
Miklósfa legjobb fehérbora Németh József olaszrizlingje, legjobb rozéja Tóth Imre portugieser és legjobb vörösbora Gárdonyi József Merlot bora lett.
A vidék legjobb fehérbora Ábrahám János vegyes fehérje, a legjobb vörösbor pedig Szentgyörgyvölgyi Tibor cabernet házasítása.
04.28. Családi nap a Mindenki Házában sok résztvevővel.
06.01. Kirándulás a Frittman Pincészethez Soltvadkertre, Kiskőrös Petőfi emlékház, majd borkóstoló Hajóson az Umenhoffer borászatban, végül a Koch pincészet meglátogatása. A buszköltség viselése nagyvonalú felajánlásként Paál Balázs, György István és Béli Zoltán részéről. Köszönjük! Az utóbbi évek legjobb kirándulása volt.
11.16. Újbor ünnep Szent Márton napi megemlékezéssel és vacsorával megtöltötte a Mindenki Háza nagytermét. A borbírálat zsűrije Nink Károly, Ábrahám János és Szentgyörgyvölgyi Tibor.
15 gazda nevezett 33 bormintával. Az eredmények: 11 arany, 8 ezüst és 14 bronz minősítés.
A legjobb fehérbor Gárdonyi József chardonnay bora, a legjobb rozé bor Németh József pinot noire rozéja, a legjobb vörösbor pedig Kemenes János zweigelt-blauburgert cuvée bora lett.
A felsorolt programok mellett társadalmi munkában folyt a hegykapuk gondozása, festése, hegykapu prések festése. Festés felújításon esett át Szent Miklós és a Mindenki Háza faszobrai.
Részt vettünk az adventi koszorú és a betlehem felállításában is.
A kertbarátok közül 8 személy vett részt boraival a becsehelyi Borbarangoláson, azonkívül a Zalai Borvidéki Borversenyen is képviseltek bennünket a Bachmann Családi Pincészet, Tóth István és Németh József révén.
Borversenyeken Czinki Ferenc, Ábrahám János és Németh József borbírálókként képviseltek bennünket.
Ezután a beszámoló után a közgyűlés a programbeszámolót nyílt szavazással elfogadta.
2.      Pénzügyi beszámoló az elmúlt évről.
Koncz Tivadar részletesen ismertette a bevételi és kiadási oldal adatait.
Bevétel oldalon a legjelentősebb összegek a tagdíjbevétel (280.000Ft) és a nótaest tiszta bevétele (150.000Ft) szerepeltek, összesen 592.000Ft összeggel.
Kiadás oldalon összesen 548.000Ft szerepelt. 2019.01.01. nyitóegyenleg: 88.798Ft, míg a 2020.01.01. nyitóegyenlege 179.000Ft összeggel kezdődik.
A részletes adatok a pénztárkönyvben, Gárdonyi Józsefnél megtekinthetők.
Egyéb kérdés nem lévén a levezető elnök szavazásra bocsátotta a pénzügyi beszámolót, melyet a közgyűlés egyhangúan elfogadott.
3.      A 2020. évi, illetve első félévi programtervet Németh József ismertette:
01.03.           Közgyűlés
01.18.           Nevezés a Répafőző versenyre
01.24.           Dr. Kocsis László docens előadása a szőlőnemesítésről, borkóstolóval összekötve
02.08.           Disznóvágás
02.22.           Pálinka mustra
02.28.           Borkóstoló
03.28.           Borverseny
04.26.           Családi nap
05.23.           Kirándulás Zalában
A közgyűlés, egyéb javaslat nem lévén a programtervet jóváhagyta.
4.      Beszélgetés az elmúlt évi szőlő termesztési tapasztalatokról. Kalamász György és Németh József vitaindítója után, Kápolnás Zoltán tapasztalatainak kiegészítésével a növénykórtani helyzet és tennivalók megvitatásával ért véget.
5.      Egyebek, javaslatok elhangzása után a szőlőtermesztési év kiértékelésével és a borok bemutatásával ért véget a közgyűlés.


Nagykanizsa-Miklósfa, 2020.01.03.





 A közgyűlésen készült fotóim itt megnézhetők.