2012. november 16., péntek

Kőkeresztek a 74-es úton és Zalaszentbalázson

A múlt szombati kellemes napos időt és az anyóslátogatást kihasználva sorozatomba beiktattam Zalaszentbalázs és szőlőhegyének kő és fa keresztjeit és amit útközben láttam.
Zalaszentbalázs híres hely! Ezt húsz éve tudom, mert egyszer üzleti tárgyaláson az IKR Marcali telepén rákérdeztem a falon függő térképen miért van csak Zalaszentbalázs nagy pirossal bekarikázva?  Lóth Laci kollégám pedig rávágta, hát mert onnan nősültem!
Na, azóta kétszeresen híres hely nekem Szentbalázs, bár van még ismerős aki onnan nősült, de szerinte onnan többet még macskát sem fogadna el...
A Pusztatetőről a szőlőhegyre menet olyan szépen megőrzött régi boronafalú pincéket láttam, hogy muszáj volt őket is megörökítenem, tisztelegve gazdáik szorgalma és jó ízlése előtt!
Ezek a pincék is valaha zsupposak lehettek, de cserép és pala került a rozsszalma helyére, de így is megőrizték eredeti szerkezetüket, szépségüket. Van még ezeken kívül is több régi pince a hegyen, amiket belülről is érdemes lenne fotóval megörökíteni, remélem mielőbb sor kerül rájuk...
Nem akartam a kőkereszt fotósorozatomat külön venni a szőlőhegyi pincék megörökítésétől, hiszen ugyan azok az emberek emelték és építették őket. Szerencsémre sokat nem kellett utólag a szerkesztéssel bajlódnom és a gyönyörű őszi napnyugta színeit is sikerült megörökítenem.
Pár fotó kedvcsinálónak:

Új és mögötte a leromlott kőkereszt a 74-es úton a háttérben a Régi Csárda Fogadóval

A régi kereszten sajnos már a felirat sem olvasható

Kőkereszt a Magyarszerdahely bejáró utáni buszmegállónál
Kőkereszt Zalaszentbalázs Kossuth utca

Kőkereszt Zalaszentbalázs Kossuth u. 190. udvarán

kőkereszt Zalaszentbalázs Kossuth utca végén
Kőkereszt a 74-esen Zalaszentbalázs után

Úttalan utakon Kacorlak felé...

Zalaszentbalázsi templomtorony Egerszeg felöl
Kőkereszt a templom alatt

Fakereszt a Pusztatetőn

Zalaszentbalázsi szőlőhegy és erdő Kürtöspuszta irányába
Fakereszt pléh Jézussal a hegyen

Szépen megőrzött boronafalú pince a hegy elején.

Ugyanitt egy másik, kontyos tetővel.
Zsupposan még szebb lehetett...

Kőkereszt az ipszilonban, egy igazi útelágazódás...

Öreg pince és az elmúlás képzettársítása.

Együtt a szántó, a szőlőhegy és az erdő



Valamennyi kép ide kattintva megnézhető.

2012. november 14., szerda

Előadás biogazdálkodásról

Szeretném felhívni a figyelmet a holnap, tehát november 15-én, csütörtökön a miklósfai Mindenki Házában 18 órakor kezdődő előadásra, mely a biokertészkedés gyakorlatával foglalkozik.
A Kertbarát Kör minden érdeklődőt vár erre az ingyenes ismeretterjesztő programra!


2012. november 12., hétfő

Magyarnóta est 2012

Szombaton, vagyis november 10-én a kertbarát kör szervezésében hangulatos nótaestet rendeztünk.
A 19 órai kezdetre megtellett a nagyterem, de nem csak miklósfaiakkal, hanem Kanizsáról, Surdról és Beleznáról is akadtak a vendégek között.
Németh József köszöntötte a vendégeket, majd pár szóban ismertette a Kertbarát Kör idei programjait és évadzáró műsorunkat.
A pesti fellépők érkezéséig Farkis Béla cigányzenekara csinált kedvet a disznótoros vacsorához és az azt követő koccintásokhoz, majd Major Lajos fellépésével indult a nótázás.
Műsora végén bekonferálta Gránát Zsuzsa és Berkes János nótaénekeseket, akik két blokkban kiváló hangjukkal kápráztatták a közönséget.
Éjfél körül tombola sorsolás következett, majd Imre Tibor zenei kíséretével indult a bál.
Hogy meddig tartott, nem tudom, mert én elfáradtam, így inkább hazakísértem 91 éves anyukámat, aki hajnali 2-ig bírta...
Ezért a jó hangulatú estéért köszönet a szervezőknek, a fellépő művészeknek, a miklósfai szakácsnőknek, a tombolanyereményeket felajánlóknak és mindazoknak, akik megtisztelték rendezvényünket!
Akkor most jöjjenek a képi információk:


Németh József megnyitó beszéde
Farkis Béla cigányzenekara

Major Lajos nótái nyitják a műsort
Megtelt a Mindenki Háza nagyterme
Gránát Zsuzsa életmű díjas nótaénekes

Berkes János zenekari kísérettel énekel
A közönség is kíséri...

Gránát Zsuzsa és Berkes János duettje

A MI-NŐK klub szakácsnő gyöngyei élvezik az előadást Major Lajos és Németh József társaságában.

Miklósfán jó produkcióval biztos a siker!
Németh József megköszöni a műsort virággal,

puszival,
de a közönség soraiban is oldott a hangulat...

Már a nyitótáncnál összejönnek a párok
Mivel csak két karnyújtásnyira a büfé,

Fogy a szóda,

fogy a bor is.
Én már a végén nem is kettőt, de hármat is láttam...
A tombolasorsolásra várva

tovább emelkedett a hangulat,

egyre magasabbra,
míg végül a virágszirmokat szóró lenge lányokat is látni véltük...



Valamennyi szalonképes fotó a képgalériában, vagy ide kattintva megtekinthető.

2012. november 4., vasárnap

Dr. Kotnyek István szobrának felavatása

November 3-án a meghirdetett programnak megfelelően került sor kertbarát körünk alapítójának és örökös tiszteletbeli elnökének, dr. Kotnyek István mellszobrának a felavatására.
A helyi Közművelődési és Városszépítő Egyesület elnökének, Dömötörrfy Sándornak az ötlete nyomán két éve merült fel egy szoborpark létrehozása a Mindenki Háza melletti szabad téren, hogy a miklósfaiak által szeretett és példaértékű életet élt személyek emléke ily módon is ápolva legyen.
Nem volt zökkenőmentes az ötlet elfogadtatása, hogy a kivitelezés nehézségeit ne is említsem!
Két személy neve merült fel eredendően, a falu és környékének lelkiismeretes háziorvosáé, dr. Szentendrei Edgáré és a közelmúltban elhunyt dr. Kotnyek Istváné.
Mindketten közismert, szeretett és emblematikus személyei Miklósfa közösségének és bár szerénységük eleve kizárta volna, hogy elfogadják a megemlékezés és tisztelet ilyen formáját, de kétségkívül Ők azok akik ezt valóban meg is illetik.
Most már mindkettőjük emléke nem csak a közösség emlékezetében, anekdotákban, írott anyagban, fotóban, hanem Miklósfa központjában, szobor formájában tárgyiasult módon is megtalálható.
Lehetőséget adva a későbbiekben és az utánunk jövőknek, hogy a látvány keltette érdeklődéssel is ébren tartsuk emléküket!
Tehát most szombaton immár megvalósult a kósza ötlet, dr. Szentendrei Edgár szobra után dr. Kotnyek István szobra is kőbe vésetett. Mégpedig időtálló fehér márványba!
A szobrokat Csávás Csaba faragta, a posztamenseket pedig idős és ifjú Temesi László készítették.
De térjünk vissza magára a szombati eseményre.
Az ünnepség több volt, mint egy szobor felavatása, mivel egy nívós emlékműsorral is készültek a szervezők.
A Mindenki Háza előtt Dobri Lajos és huszárainak díszsorfala várta a megemlékezésre érkezőket.
A nagyterem megtelt a meghívott vendégekkel, családtagokkal és a tiszteletüket tevő helybeliekkel és vidékiekkel.
Az emlékműsort a Miklósfai Szirének alkalomhoz illő dalokkal nyitották meg, majd a helybeli általános iskola tanulói megemlékezéseket olvastak fel Kotnyek Istvánról, miközben diavetítés villantotta fel életének képeit a családi album és a Kertbarát Kör rendezvényein keresztül.
Tullman Géza szavalattal, majd az összes fellépővel közösen dallal is zárták a kulturális műsort.
A felkért előadók sorát Balogh László nyitotta meg, aki a  város képviselő-testülete nevében méltatta Kotnyek István életútját és emberi kvalitásait, személyes élményeit is beleszőve beszédébe, majd kiemelte, a miklósfai közösség példaértékű összefogását.
Ezután dr. Pálfi Dénes, a Zalai Da Bibere Borlovagrend nagymestere tartott meghatódott megemlékezést "kenyeres pajtásáról", aki szerinte az utolsó zalai, igazi értelemben vett "néptanító" volt!
Németh József kertbarát körünk elnöke Pista bácsi közösségformáló erejét, emberségét, kitartását, a borászati kultúra népszerűsítésében betöltött szerepét emelte ki, majd tájékoztatta az egybegyűlteket, hogy közgyűlésünk döntése nyomán a Dr. Kotnyek István Kertbarát Kör elnevezést vettük fel.
A következő emlékező, Dezső Ferenc nyugalmazott iskola igazgató a pályatárs, a pedagógus és közéleti ember tartalmas életét emelte ki.
Végül Dömötörffy Sándor a Közművelődési és Városszépítő Egyesület nevében tartott megemlékezést és tett ígéretet az elkezdett közösségi munka tartalmas folytatására.
Ezt követően a frissen alapított dr. Kotnyek István díjat a vezetőség javaslata alapján két kiemelkedő és önzetlen közösségi munkát végző személynek, Mátés Lászlónak és Kalamász Györgynek adták át.
A közönség ezután a szoborparkba vonult, ahol leleplezték dr. Kotnyek István mellszobrát, majd a megáldását követően a megemlékezés koszorúit helyezték el különféle szervezetek, végül a részvevők égő mécseseket helyeztek a szobor talpazatához.
A szoboravatás után még állófogadásra került sor a kisteremben, és az érdeklődők megtekinthették a nagyteremben a Kotnyek István kitüntetéseiből, munkáiból, családi fotóiból és egyéb emlékeiből készült tárlatot.

Ünnepi megemlékezés dr. Kotnyek Istvánról

Dr. Kotnyek Isván kitüntetései az életútját bemutató tárlaton

Dr. Pálfi Dénes megemlékezése "kenyeres pajtásáról" az utolsó néptanítóról.
Utódai a közösségi munkában díjazásra kerülnek.

Csávás Csaba dr. Kotnyek Istvánról készült szobrának avatása és megáldása.

Az utódok



Valamennyi kép ide kattintva, vagy a képgalériából nézhető.

Az idei első hó!

Hétfőn, azaz október 29-én meglepett bennünket az első hó!
Szerencsére csak rövid ideig tartó hajnali faggyal érkezett meg a tél és amilyen hirtelen jött, olyan hirtelen el is olvadt a korai hó. November első hétvégéjén már ismét kellemes 16-18 fokos őszi napsütésnek örülhettünk.

Miklósfa jellegzetes Y elágazása a luc csoporttal

Szent Miklós szobrát lepelként övezi az idei első hó